سایت خبری شفا نیوز

نخستین استارت آپ ویکند محیط زیست و مدیریت شهری هوشمند

ایجاد: 2018/02/03 - 12:08
امید شهر,استارت آپ ویکند,محیط زیست,مدیریت شهری هوشمند

نخستین استارت آپ ویکند محیط زیست و مدیریت شهری هوشمند با محوریت مدیریت حمل و نقل و ترافیک و کاهش آلودگی هوا، مدیریت پایدار منابع (آب، پسماند، انرژی) و درآمدهای پایدار در تاریخ 9 لغایت 11 اسفند ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش «امید شهر» مرکز مدیریت محیط زیست وتوسعه پایدار شهرداری تهران، صدرالدین علی‎پور رئیس این مرکز با اشاره به اینکه امروزه شهرها کانون‎های نوآوری، رشد، بالندگی و توسعه جوامع انسانی هستند و حجم اعظم فعالیت‎های انسانی در آنها متمرکز است گفت: اکنون بیش از نیمی از جمعیت و تا سال 2050 بیش از 70 درصد جمعیت کره زمین در شهرها سکونت خواهند یافت.

وی با بیان اینکه با ادامه روند شهرنشینی بیش از 80 درصد انرژی و منابع مصرف و بیش از 70 درصد گازهای گلخانه‎ای تولید خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع و اکوسیستم ها در شهرها و رشد فزاینده فعالیت‎های شهری، مدیریت پایدار منابع از جمله آب، انرژی، خاک، منابع مالی، دارایی‎های شهری و ایجاد درآمدهای پایدار، کنترل آلودگی‎های محیط‎زیستی حاصل از فعالیت‎ها و خدمات شهری به یکی از جدی‎ترین چالش‎های مدیریت شهری در کلانشهرها تبدیل شده است و ضرورت تحقق توسعه پایدار شهری را بیش از پیش بدیهی می‎نماید.

علیپور خاطر نشان ساخت: با نگاهی بر آرمان‎های جهانی توسعه پایدار، شهرهای پایدار هوشمند بر 3 پایه اصلی شامل تمرکز بر پایداری شهرها و جوامع، اقدامات لازم در راستای تغییر اقلیم، تمرکز بر بهره‎گیری از تکنولوژی‎ها و نوآوری‎ها در راستای ارتقاء سطح زیرساخت‎ها شکل یافته‎اند.

رئیس مرکز محیط زیست شهرداری تهران گفت: با اشاره به برنامه تهران پايدار هوشمند به عنوان رويكردي جامع در پايدارسازي، هوشمندسازي و بهينه‎سازي زيرساخت‎ها، فرايندها و خدمات با بهره‎گيري از فناوري اطلاعات و تكنولوژي‎هاي نوين در راستاي توسعه پايدار کلانشهر تهران به عنوان دومین مگاسیتی غرب آسیا متمرکز خواهد بود.

وی هدف از این برنامه را مديريت پايدار منابع در شهرها (آب، انرژي، پسماند و دارايي‎هاي شهري)،كاهش هزينه‎هاي مديريت شهري، ايجاد درآمدهاي پايدار در شهرها، شفاف نمودن فرايندها و بهبود چالش‎هاي مهم شهري از جمله آلودگي‎هاي محيط زيستي به‎ويژه آلودگي هوا، آب و مديريت پسماند برشمرد.

علیپور پرداختن به ابعاد اجتماعي از جمله افزايش احساس تعلق و پويايي شهري، جلب مشاركت شهروندان، كيفيت خدمات شهري و در نهايت بهبود كيفيت زندگي شهري در برنامه تهران پایدار هوشمند را از جمله مهم‎ترین رویکردهای مدیریت شهری کنونی دانست که می‎تواند آغازگر فصل جديدي از تكامل كانون‎هاي شكوفايي انساني، هویت بخشی و توسعه پایدار در کلانشهر تهران باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اهمیت بهره‎گیری از ایده‎ها، نوآوری‎ها و نگاه خلاقانه علمی و به روز جامعه دانشگاهی کشور در ارائه راهکارهای موثر بومی با هدف مرتفع ساختن چالش‎های مدیریت شهری به ویژه محیط زیستی، همچنین کاهش هزینه‎ها و ایجاد در آمدهای پایدار در مدیریت کلانشهر تهران، برگزاری نخستین استارت آپ ویکند محیط زیست و مدیریت شهری هوشمند از نخستین گام‎ها در مسیر حرکت به سوی تهران پایدار هوشمند خواهد بود.

رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار محورهای این استارت آپ ویکند را مدیریت حمل و نقل، ترافیک و کاهش آلودگی هوا، مدیریت پایدار منابع (آب، پسماند، انرژی) و درآمدهای پایدار برشمرد.

لازم به ذکر است این استارت آپ از تاریخ 9 لغایت 11 اسفند ماه در دانشگاه شهید بهشتی با همکاری معاونت علم و فن آوری ریاست جمهوری، مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

شهروندان می‎توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه اجرایی استارت آپ به شماره 66566270 داخلی 139 تماس بگیرند.
 

موضوع خبر: