سایت خبری شفا نیوز

تجهیز ناوگان های جمع آوری پسماند به GPS و اجرای تجربه شهروندی کیش در منطقه 2 تهران

ایجاد: 2018/01/24 - 13:47
امید شهر,ناوگان پسماند خشک,شهرداری منطقه 2 تهران
معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه 2 از بهره‎برداری ناوگان‎های جمع‎آوری پسماند خشک نوسازی شده‎ی منطقه دو خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه دو، مهران جندقی در راستای این اقدام گفت: درطرح ساماندهی و نوسازی ناوگان پسماند منطقه، از رانندگان ایرانی که دارای گواهی‎نامه معتبر هستند استفاده شده و از حضور و فعالیت رانندگان اتباع بیگانه حتی در صورت دارا بودن کارت اقامت مجاز، به دلیل تأکید قانون حذف اتباع بیگانه جلوگیری شد، شایان ذکر است در این طرح کلیه‎ی خودروها به دستگاه  GPS فعال و جعبه‎ی کمک‎های اولیه و کپسول اطفای حریق تجهیز شدند و تمامی ماشین‎آلات علاوه بر رنگ‎آمیزی کامل نسبت به نوسازی کد و آرم سازمان اقدام کردند.
جندقی اجرای این طرح را در راستای دستورالعمل های HSE عنوان کرد و افزود: این اقدام بیانگر تعهد شهرداری منطقه به مبانی سلامت، ایمنی و محیط زیست است و حرکت خودروهای ناوگان جمع‎آوری پسماند خشک با ظاهری زیبا و تمیز بر روحیه و اطمینان شهروندان تأثیر مثبت گذاشته و موجب بهبود سیما و منظر شهری می‎شود. لذا نظارت بر فعالیت و مسیرهای حرکت خودروهای جمع‎آوری پسماند خشک با کمک GPS رصد شده و از تخلفات احتمالی پیشگیری می‎شود.
 
در پایان معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه علاوه بر تاکید بر بهبود عملکرد ناوگان جمع‎آوری پسماند، آموزش رانندگان و عوامل اجرایی را با اهمیت دانسته و بر تداوم آن پافشاری دارد.
 
 
آموزش 50 هزار شهروند در مراکز فرهنگی و اجرای تجربه کیش در منطقه 2
 
رسول کشت پور شهردار منطقه دو در بازدید از فعالیت‎های مجتمع آموزشی ربانی، ضمن  تقدیر از برنامه‎های زیست محیطی مجتمع گفت: با توجه به اینکه یکی از اهداف مدرسه علاوه بر آموزش، موضوع زیست محیطی است لذا این مرکز می‎تواند در راستای رسیدن به اهداف تبیین شده در زمینه زیست‎محیطی گام‎های موثری بردارد.
 
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه دو، کشت پور با بیان این مطلب اظهار داشت: با تاکید بر اینکه با افزایش جمعیت، توسعه صنعت و دستکاری در منابع طبیعی شاهد بروز مشکلات زیست محیطی بوده‎ایم و خواهیم بود لذا یکی از اقدامات مهم در زمینه حفظ محیط زیست، افزایش مدارس زیست محیطی در سطح شهر با هدف تربیت حافظان محیط زیست از بدو کودکی است، شهرداری تهران با رویکرد جدید، سه هدف مهم و استراتژیک در زمینه محیط زیست دنبال خواهد کرد:
 
1- اجرای طرح‎های مختلف جهت کاهش آلودگی هوا (آسمان آبی – زمین پاک)
 
2- توسعه حمل و نقل عمومی جهت کاهش ترافیک شهری
 
3- توسعه زندگی شهرنشینی
 
شهردار منطقه 2 افزود: امید است با نگرش و رویکرد مدیریت شهری جدید بتوانیم در مسیر چشم انداز ترسیم شده قرار گرفته و تهران را به شهری زیست‎پذیر با حداکثر معیارهای زندگی شهرنشینی "هوای سالم، زندگی آرام، محیط با نشاط " تبدیل کنیم .
 
کشت پور در ادامه ضمن ارائه خروجی عملکرد شهرداری‎ها در تمام دنیا که داشتن هوای پاک، ترافیک روان، توسعه فضای سبز و در نهایت ایجاد شهری با هویت و ایمن است گفت: متاسـفانه در سال‎های اخیر نتوانسته‎ایم در شهر تهران به چنین دستاوردهایی دست یابیم. درحالیکه شهرداران موفق کسانی هستند که اصل زیست محیطی را که در بالا به آن ذکر شد در دستور کار روزانه خود قرار دهند.
وی در ادامه از مشکلات ترافیکی و توسعه حمل و نقل عمومی و ایجاد مترو جهت رفع مشکلات ترافیکی وکاهش آلودگی هوا صحبت کرد و گفت: اگر در همین دوره که شهرداری تهران به درستی هدف گذاری کرده، بتوانیم با استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی سفرهای درون شهری را از دو میلیون و دویست هزار سفر به 5 میلیون سفر برسانیم، در واقع به موفقیت دست یافتیم .
 
کشت پور در خصوص  توسعه فرهنگ شهرنشینی با رویکرد حق تکلیف و آشنایی شهروندان با حقوق شهروندی‎شان اظهار داشت: معاونت اجتماعی منطقه باید در جهت شهروندسازی شهروندان از طریق برگزاری کلاس‎های آموزش شهروندی در سراهای محلات اقدام کند. چرا که کسانی که هم‎اکنون در شهر هستند، ساکنان شهرند نه شهروند. چون شهروند به حق تکلیف خود آشناست. بنابراین باید آموزش با هدف یادگیری و تغییر رفتار سرلوحه برنامه های اجتماعی قرار گیرد و بتوانیم هر سال 50 هزار شهروند آشنا به حقوق تکالیف شهروندی داشته باشیم.
 
وی  نمونه اجرایی این طرح را در جزیره کیش خاطر نشان کرد و افزود: در جزیره  کیش، هر فردی که قصد اقامت در جزیره را داشت باید در کلاس‎های آموزشی شرکت می‎کرد و پس از شرکت و قبولی در آزمون موفق به اخذ  کارت کیش شهروندی می‎شد . لذا در نظرداریم با استفاده از تجربه‎ی کسب شده در مدیریت پیشین در جزیره کیش، جهت دست‎یابی به  شهر زیست محیطی، ضمن قسم شهروندی در اجرای برنامه‎های آموزشی بتوانیم این طرح را در قالب زیست محیطی در شهر تهران پیاده سازی کنیم.

 

موضوع خبر: