سایت خبری شفا نیوز

هیس! میلاد مسیح مبارک/ چرا در کلانشهر تهران خبری از میلاد مسیح نیست؟

ایجاد: 2017/12/25 - 13:12
نویسنده یادداشت: 
مهدی محمدی دوست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی امید شهر با گذشت 7 ماه از انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر، هنوز تغییر محسوسی در ظاهر شهر ایجاد نشده است. امروز دوشنبه 4 دی ماه، 25 دسامبر مصادف با میلاد «مسیح» است اما در شهرهای ایران، بویژه پایتخت کشور، تقریبا هیچ نشانی از جشن میلاد دیده نمی شود. بر همین اساس بازنشر یادداشت سال گذشته یکی از فعالان شهری موسوم به «پژوهشگر شهر» می تواند از دو زاویه مهم باشد:
۱- با وجود تغییر و تحول اصلاح طلبانه مدیریت شهری، اما همچنان در ظاهر شهر تغییری حاصل نشده است.
۲- همان مدیرانی که حتی در مناسبت های جهانی، همچون میلاد مسیح، بنرهای سیاسی و گاه توهین‌آمیز می‌زدند، امروز همچنان در پست های خود باقی اند و حتی ارتقاء هستند!

این یادداشت را بخوانید:

یک چیز را خیلی روشن عرض می‌کنم:
«مدیریت شهری سیاسی نیست». هرچند پیش از این هم #پژوهشگر_شهر بسیار بر این موضوع پای فشرده و خاطر برخی را هم مکدر کرده اما امیدوار است لااقل این بار همراهی‌اش کنند؛
شهر جهانی
کارشناسان و برنامه‌ریزان شهری برای اینکه همانند سایر علوم، نسخه‌های نظریه‌ای خود را تعمیم‌پذیر نمایند شهرها را دسته بندی می‌کنند. مثلا متروپل‌ها با توجه به ویژگی‌های‌شان یکسری نیازها و الزاماتی دارند. این شهرها در کنار خطرات و آسیب‌هایی که برای شهروندان خود ایجاد می‌کنند، مزایایی را هم می‌توانند مهیا سازند. اگر شهری آسیب‌ها و خطرات یک متروپل را داشت اما نتوانست روی خوش مزایایش را هم به شهروندان نشان دهد می‌توانیم با قطعیت بگوییم مدیریت شهری از وجود متخصصان بی‌بهره است.
 
دست مریزاد به ...
شهردار فعلی (قالیباف)، تلاش‌های بسیاری نمود تا سازمان متبوعش به یک نهاد اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود. از ایجاد مدیریت محله تا برگزاری انواع برنامه‌های فرهنگی و هنری در سطح مناطق و محلات. اما چرا شهر به گونه‌ای دیگر، یعنی سیاسی، نمایش داده می‌شود، جای سئوال است: ؟
 
پنج دی ماه، کریسمس است
در ورودی هیچ شهر جهانی ننوشته است: به شهر جهانیِ فلان خوش آمدید. بلکه از در و دیوارش می‌توان این را فهمید.
اینکه جایگاه مسیح نزد ما کجاست را باید گذاشت برعهده متخصصان دینی اما مسیح جهانی‌ترین شخصیت انسانی و از وحدت بخش‌ترین نمادهای شهروند امروز است. حال چرا از پنج دی‎ماه هیچ نشانی در شهر نیست دومین سئوال ماست: ؟
با توجه به اینکه طبق تقویم مذهبی ارامنه ایران سالروز تولد مسیح 6 ژانویه است؛ شاید آنروز روشن‌تر باشد.
 
دم برخی مسئولان گرم
همان‌ها که این روزها خیلی گرم به دیدار خانواده‌های مسیحیان رفتند و آیین انسانی را به جا آوردند.
موضوع خبر: