سایت خبری شفا نیوز

یادداشت شهر

چرا «بانک ها» و «فروشگاه های زنجیره ای» سوختند؟/ با طبقه محذوف جامعه، حرف از اعتراض مدنی و ضدخشونت می زنید؟!

ایجاد: 2019/11/26 - 16:05
طبقه کارگر,امید شهر,اعتراضات,بنزین,گرانی,محسن مقدم

«اعتراضات آبان ماه 1398 با افزایش قیمت بنزین شعله ور شد. اما این شعله ها آنچنان بلند است که شاید حکایت از یک انبار باروت داشته باشد. حکایت از بادی که طی سال ها توسط طبقه حاکم کاشته شد و اینک طوفان درو می کند. حکایت از دزدی دارد که مالباخته را هنوز خوب نشناخته است. حکایت، حکایت دروغ نیست، آن دیدگاهی که طبقه مرفه و متوسط جامعه در طول این سال ها به نظام حاکم دارد. شما در مقابل دروغگو نهایتا یا ترش رویی می کنید یا قهر؛ ولی در مقابل دزدی بپا می خیزید و با تنها داریی مانده برایتان یعنی جان های به لب رسیده دفاع می کنید.

بنزین در ایران ارزان نیست؛ پاسخی به لیبرال‌های داخلی و خارجی

ایجاد: 2018/10/24 - 23:25
محسن مقدم,امید شهر,بنزین

باز زمزمه گران شدن بنزین و حامل‌های انرژی به گوش می‌رسد.

اقتصاددانان نئولیبرال داخل و خارج از مفت بودن سوخت در داخل ایران حرف می‌زنند.

اما حقیقت چیست؟

نفت خام که مادرِ تمام انرژی‌های مصرفی داخلی است از سال ۱۳۳۲ «ملی» اعلام شد.

«ملی» یعنی خصوصی نیست. پس وزارت نفت باید محصولات و خود نفت خام را به قیمت تمام شده با ما حساب کند.

در تصویری که ضمیمه است، هزینه تولید یک بشکه نفت برای ما در حدود ۹ دلار است.

حالا ‏برای اثبات ادعای گران‌فروشی دولت، قیمت بنزین را بررسی می‌کنیم:

فردای آزادی، با چه رویی به چشمان موسوی و کروبی نگاه خواهند کرد؟

ایجاد: 2018/02/24 - 11:41
امید شهر,رضا نوراللهی

درواقع آنها میبایستی نقش صاحبان مجلس را پیدا میکردند و در آستانه درب ورودی مجلس بعنوان صاحبان عزا ایستاده و به مدعوین خوشآمد و خیر مقدم میگفتند!!؟

شاید معرفت و مردانگی امری ذاتی است و اکتسابی نیست؟!

مدتهاست دست این جماعت برای ما رو شده و پی به ماهیت این انساننماهای زبون و ذلیل بردهایم!!

آیا با املاک نجومی جدید در شهرداری تهران روبرو هستیم؟

ایجاد: 2018/02/17 - 21:53

مهم‌ترین زمینه‌ بروز فساد در شهرداری تهران به نحوه‌ هزینه‌کرد بودجه و روش‌های حصول درآمدها و تأمین منابع مالی مربوط می‌شود. بخش اعظم فعالیت‌های اجرایی و مالی شهرداری تهران در فقدان حساب‌رسی شفاف، قاعده‌مند و قاطع انجام می‌گیرد. اما شورای شهر از نظر قانونی موظف به نظارت و رصد فعالیت‌های شهرداری بوده و می‌بایست از طریق واکاوی مداوم و منظم عملکرد مالی و اجرایی شهرداری مجاری بروز تخلفات مالی و فساد اجرایی را سد کند و با افشای عمومی فسادها و تخلف‌ها هزینه‌ تخطی از قانون و زدوبندهای مالی را برای مدیران و مسئولان شهری، از خود شهردار و مدیران ارشد گرفته تا کارمندان جزء، بالا ببرد.

این متن ممکن است شما را عصبانی کند، بترساند و یا امیدوار کند

ایجاد: 2018/01/24 - 12:10
میلاد جلیل زاده,امید شهر
۱- ‏آن‌قدر نام مارکس بزرگ شده و بخصوص تشکیل اتحاد جماهیر شوروی به این رشد حبابی دامن زده که چپ‌گرایی را مساوی با مارکسیسم می‌گیرند.
‏هوشمندی مارکس در بسیاری از نقدهای اجتماعی‌اش همچنان قابل تحسین است اما نام او ما را از «چپ اگزیستانسیالیستی» غافل کرده است
‏۲- ‏«امید» در ادبیات رفُرمیستی (مثل اصلاح‌طلبان یا به تعبیر درست‌تر استمرارطلبان خودمان) در حقیقت مساوی است با تعلیق دائمیِ هر دگرگونی اساسی.
«‏امید» در اصطلاح فلسفی‌اش می‌شود «نسبیت‌گرایی» (مثل سروش و ملکیان)، در اصطلاح هنری‌اش می‌شود «لطفاً قضاوت نکنید» (مثل فرهادی و...)

سقف توقعات جامعه از شوراها کجاست؟

ایجاد: 2017/12/31 - 17:55
امید شهر,اصغر محمدی فاضل,محیط زیست,شورای شهر

حمایتی که در کنار درخواست‌های روزافزون اجتماعی در اختیار اعضای یک شورا قرار می‌گیرند، می‌توانند امیدبخش باشند، اما با رویکردی واقع‌بینانه و منصفانه باید انتظارات از منتخبان شوراها را حتی پیش از نشستن آنها بر کرسی‌های تصمیم‌گیری متعادل کرد.

زلزله‎های مصنوعی و مهندسی‎شده/ هارپ چقدر واقعی است؟

ایجاد: 2017/12/24 - 00:28
هارپ (HAARP)

High Frequency Active Auroral Research Program

در ظاهر، یک برنامه‎ی علمی تحقیقاتی برای استفاده از پتانسیل الکترو مغناطیس جو زمین و بهره‎وری از این پتانسیل برای توزیع و مدیریت منابع بارشی و زیست محیطی است اما متاسفانه اینگونه نیست و هارپ یک پروژه صد در صد نظامی است که توسط وزارت دفاع آمریکا تولید شده و به بهره‎برداری رسیده است و با این تکنولوژی، آمریکایی‎ها میتوانند در تمامی عوامل طبیعی روی زمین، داخل زمین و حتی جو زمین دست برده و آنها را دست‎خوش تغییرات مهندسی‎شده کنند.

اگر قرار بود هر نقدی را هدفمند و دسیسه مخالفان بخوانیم، چرا نام خود را اصلاح‌طلب گذاشتیم؟!

ایجاد: 2017/12/22 - 13:30

بخش زیادی از این نقدها به کسانی مطرح می‌شود که پیش از این، بارها از ناحیه ایشان بعنوان افرادی باهوش و ذکاوت سیاسی و آشنا به وظیفه خوانده می‌شدند.
چطور می‌توان مردم را در حوزه‌ای دارای درک و هوش و ذکاوت خواند و در جای دیگر آنها را آنقدر ساده و بی‌توجه قلمداد کرد که تشخیص نمی‌دهند که این یک دسیسه و توطئه است؟

راه خروج از تنگناها؛ جلب مشارکت نخبگان، جوانان و عموم ذي‌نفعان

ایجاد: 2017/12/16 - 12:09
نجفی,امید شهر

شهر تهران، تنوعي از فرهنگ‌هاي نقاط مختلف سرزمين ايران را در خود گرد آورده است. تنوع فرهنگي نه‌تنها تپندگي و شور زندگي را در شهر برمي‌انگيزد، بلکه عاملي اقتصادي است که براي شهر فرصت‌هاي مختلف ايجاد مي‌کند. بسياري از اينها اميد به بهترشدن تهران را نويد مي‌دهد. روندهايي که در طول چند دهه جامعه ايران را دستخوش تغييراتي شتابان و پردامنه کرده است، وجوه مختلف زندگي ما را؛ از بُعد فردي و خلق‌وخو و روان انسان ايراني گرفته تا ساختارهاي جمعيتي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي دربر گرفته است. جامعه ايران در طول چهار دهه، از جامعه‌اي با جمعيت روستايي به جامعه‌اي با جمعيت شهري تبديل شده است.

یادداشت آقای نجفی حاوی یک منظور واضح اما نانوشته بود: "چرا فقط من؟ چرا دولت نه؟"

ایجاد: 2017/11/15 - 21:12
مهدی محمدی دوست,پژوهشگر شهر,امید شهر

پس از آن‌همه هجمه و انتقادات به مدیریت شهری سابق و دعوت معنادار مردم برای #نه گفتن به ادامه روند موجود، همه انتظار اتفاقات خاص داشتند. اتفاقاتی که به مردم تلقین شده بود توسط قالیباف و تیمش و حتی کلا اصولگرایان ممکن نیست. حالا که انتصابات رو به پایان است، این حق بر متخصصان و کارشناسان محفوظ است که نقد و تحلیل کنند که قرار است چه کاری با چه کسانی انجام گیرد. بویژه این که برای نخستین بار در تاریخ انتخابات شهری، یک جریان سیاسی، مدیریت شهری را برعهده گرفته است. تا این‌جای انتصابات که معلوم نبود شهردار #تحت_فشار است، یا کاملا #مختار. واکنش‌های منفی نجفی به اعتراضات می‌گفت او #مختار است.

صفحه‌ها